Část vodácké dálnice si oddychla od popadaných stromů


Některé kusy stromů bylo potřeba rozřezat přímo ve vodě. I tak bylo vyndávání nasáklého dřeva z řeky poměrně náročné. Do odstraňování vývratů z řeky Ohře poblíž tábořiště Hubertus u Karlových Varů se v lednu pustili zaměstnanci sociálního podniku Srdce a čin, o.p.s. Práce je to důležitá, jelikož popadané kmeny by v létě mohly ohrožovat projíždějící vodáky. A jak je známo, na Ohři jich každý rok vyrážejí desítky tisíc, čímž se z řeky se stává frekventovaná vodácká dálnice. Proto z vody musí zmizet všechno, co tam nepatří.

„Naším úkolem bylo dostat z řeky popadané stromy, které se vyvrátily erozí nebo silným větrem. Některé kmeny jsme museli rozřezávat přímo ve vodě, abychom je vůbec dostali na břeh. Dřevo totiž bylo hodně nasáklé, a tudíž mělo i větší váhu. Naši chlapi si s tím ale poradili,“ uvedl Petr Beránek, ředitel sociální firmy Srdce a čin. „Likvidaci vývratů nám zadal karlovarský závod státního podniku Povodí Ohře a my jsme rádi, že jsme se úkolu mohli zhostit. Naši zaměstnanci získali novou pracovní zkušenost a naučili se zacházet s motorovou pilou ve zvlášť náročných podmínkách,“ poznamenal ředitel.




Pracovní parta zvládla z řeky vytáhnout zhruba dvacet pět kmenů. Na všechno však lidská síla nestačila. „Když jsme si obhlíželi terén, spatřili jsme uprostřed řeky pneumatiku. Nejprve jsme si mysleli, že s ní pohneme. To jsme ale ještě netušili, že je ve vodě celé kolo - dvojmontáž i s ocelovým diskem. A to i s vodou uvnitř váží asi čtvrt tuny,“ odhadnul jeden z pracovníků Jiří Siváň. Voda je živel s obrovskou silou a člověk k ní musí mít neustále velký respekt. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Jiří Siváň, kterému proud podtrhnul nohy. „Z ničeho nic jsem ztratil rovnováhu a už jsem se koupal. Jo, měl jsem si dávat větší pozor,“ usmál se Siváň. 

Každoročně vyvíjí aktivitu v souvislosti s úklidem přírodních a umělých předmětů v korytech vodních toků i jejich správce - státní podnik Povodí Ohře. Nejčastější zásahy jsou zejména na jaře po odeznění zvýšených průtoků po tání sněhu. Během zimy se totiž nashromáždí mnoho odpadu, který se spolu s táním dostane do koryt vodních toků, odkud se již přirozeně sám ´uklidit´ nemůže. „Kromě vlastního přičinění vítáme i často pravidelnou aktivitu různých skupin lidí, kteří mají bohulibé pohnutky pomoci s úklidem nepořádku," uvedl Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.  

Koupání na vývratech

Vyjeli jsme na vývraty,
v polovině ledna,
doufáme že do výplaty,
bude peněz bedna.

Nepřijdeme jen v gumákách,
nemáme rádi prostoje,
v proudu řeky a v broďákách,
pracujeme ve stoje.

Jirka Siváň není líný,
v práci šíří pohodu,
začne v Ohři hledat líny,
a noří se pod vodu.

Po vteřině však je venku,
ledovou tříšť v broďákách,
to je dneska náš holenku,
s pracovní směnou jistý krach.